X
تبلیغات
رایتل

اگر هیلاری کلینتون نتواند ادامه دهد چه می‌شود؟

سه‌شنبه 23 شهریور 1395 ساعت 03:37

هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا فعلا با تشخیص عفونت ریه تحت درمان قرار گرفته است.
 
در مورد شدت بیماری خانم کلینتون دقیقا چیزی نمی‌دانیم اما به نظر می‌رسد که او در خانه‌اش تحت درمان قرار دارد نه در بیمارستان بنابراین در بهترین حالت می‌توان گفت سریع‌ترین زمان ممکن برای بهبود سه روز و تا بازیابی کامل قوا حدود یک هفته خواهد بود. اما سوالی که مطرح است این است که اگر خانم کلینتون نتواند به دلیل بیماری، رقابت‌های انتخاباتی را ادامه دهد چه خواهد شد؟
 
چنین چیزی در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است. هیچ نامزد ریاست جمهوری، پس از آنکه رسما نامزدی‌اش از طرف دو حزب اصلی جمهوری‌خواه یا دمکرات اعلام شده و پیش از انتخابات، از دور رقابت کنار نرفته است.
 
اما اگر چنین شود، بر اساس اساسنامه حزب دمکرات، تصمیم در مورد جانشین به عهده بالاترین نهاد تصمیم‌گیری در حزب یعنی کمیته ملی است. رئیس این حزب باید برای تشکیل جلسه "ویژه" فراخوان دهد و نامزد جدید بر اساس رای "اکثریت" اعضای کمیته که بیش از دویست نفر هستند انتخاب خواهد شد.
 
اما به گفته مقامات ارشد حزب، این سناریو تنها زمانی محتمل است که خود خانم کلینتون تصمیم بگیرد از مبارزات انتخاباتی کنار بکشد و فعلا نشانه‌ای در این زمینه موجود نیست.
 
اما اگر فرض کنیم که چنین شود، سه نفر ممکن است به عنوان نامزد حزب دموکرات مطرح شوند، برنی ساندرز رقیب اصلی خانم کلینتون در مبارزات مقدماتی، جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهور فعلی و تیم کین کسی که خانم کلینتون به عنوان معاونش برگزیده است.
خانم کلینتون در حال ترک مراسم بزرگداشت یازده سپتامبر البته برنی ساندرز و تیم کین هیچکدام در جایگاهی ویژه قرار نخواهند داشت. در ماه‌های گذشته که تحقیقات اف بی آی درباره ای میل های افشا شده خانم کلینتون در جریان بود و این احتمال مطرح شد که اگر خانم کلینتون متخلف شناخته و مجبور به کناره گیری از رقابت انخاباتی شود، نام جو بایدن بود که بیش از همه به عنوان جانشین او مطرح بود. اگر کسی بجز تیم کین به عنوان جانشین انتخاب شود او سمتش به عنوان معاون رئیس جمهور آتی را حفظ خواهد کرد.
 
در هر حال اگر این اتفاق بیفتد، زمان آن مهم است. کنگره آمریکا برای اینکه فرد جدید فرصت تبلیغات انتخاباتی داشته و مبارزه انتخاباتی عادلانه باشد، می تواند تاریخ انتخابات را به تعوق بیندازد.
 
دونالد ترامپ در هفته های گذشته مسئله بیماری خانم کلینتون را بدون ارائه دلیل و مدرکی مطرح می کرد و نشانه‌ای هم از بیماری او در دست نبود، بنابراین بسیاری این ادعا را یکی از ترفندهای انتخاباتی دونالد ترامپ در نظر گرفتند.
 
اوایل هفته پیش که سرفه های خانم کلینتون در کلیولند نظرها را جلب کرد، ستاد انتخاباتی او موضوع را به آلرژی و مصرف آنتی هیستامین که باعث خشکی گلو می‌شود مربوط دانست و اینکه خانم کلینتون مجبور بوده زیاد صحبت کند.
 
اما بعد در مقابل دوربین‌های تلویزیونی و در مراسمی به اهمیت بزرگداشت قربانیان یازده سپتامبر، خانم کلینتون تقریبا از حال رفت، به خانه دخترش منتقل شد، هرچند ساعتی بعد در مقابل خبرنگاران ظاهر شد و گفت حالش عالی است.
 
در ابتدا گفته شد خانم کلینتون بعلت گرمازدگی، دچار کم‌آبی شده است، اما بعد اعلام شد که خانم کلینتون عفونت ریه دارد.
 
دکتر لیزا بارداک پزشک شخصی خانم کلینتون گفته است: "خانم کلینتون بعلت آلرژی سرفه می‌کرد و روز جمعه در معاینه و ارزیابی مجدد، تشخیص عفونت ریه برایش داده شد. او تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گرفت و به توصیه شد که برنامه‌اش را سبک کند و به استراحت بپردازد."
 
ظاهرا اکنون خانم کلینتون به توصیه عمل کرده و سفر تبلیغاتی اش به کالیفرنیا را لغو کرد.
از خانم کلینتون ویدئویی منتشر شد که مشان می‌داد تعادل کافی ندارد و با کمک همراهانش به ماشین منتقل می‌شود موضوع سلامتی خانم کلینتون از سال ۲۰۱۲ در معرض توجه عمومی قرار گرفت. در آن زمان گفته شد که خانم کلینتون بعلت عفونت گوارشی دچار کم آبی بدن شد و این باعث شد از حال برود و سرش به زمین اصابت کند. بعد از آن از لخته شدن خون در سیاهرگی در سرش خبر داده شد که با داروهای رقیق کننده خون تحت درمان قرار گرفته است. در همان زمان برخی احتمال دادند که این لخته در جای دیگری از بدن خانم کلینتون ایجاد شده بود به همین دلیل هم فقط به درمان دارویی اکتفا شده بود.
 
با اینکه گفته شد این عارضه نه باعث سکته مغزی نه باعث آسیب رسیدن به بافت مغز شده، مخالفان خانم کلینتون قانع نشده بودند و می‌گفتند که او دچار تشنج و اختلال گفتار شده است، هر چند که مدرکی برای این ادعاها ارائه نشد.
 
آنچه مسلم است اگر بیماری خانم کلینتون واقعا جدی نباشد و او بسرعت بهبود پیدا کند، باید افکار عمومی را در باره سلامتی‌اش قانع کند.
 
بیماری روسای جمهور آمریکا موضوعی بسیار قدیمی و سابقه‌دار است. از اندرو جکسون در حدود ۱۸۵ سال پیش گرفته تا آبراهام لینکلن، وودرو ویلسون، تئودور روزولت و حتی جان اف کندی و از همه نزدیکتر به زمان حال، رونالد ریگان.
خانم کلینتون پس از ترک آپارتمان دخترش آخرین مورد شاید انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ باشد که جان مک کین نامزد حزب جمهوری خواه برای برطرف کردن شایعات مربوط به بیماری سرطان، بیش از هزار صفحه پرونده پزشکی خود را در اختیار رسانه‌ها گذاشت.
 
آنچه می‌توان به یقین گفت تحولی مهم در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا رخ داده است. آیا خانم کلینتون سلامتی‌اش را بسرعت باز خواهد یافت و به مبارزات انتخاباتی بازخواهد گشت؟ اردوی رقیب، دونالد ترامپ، چگونه از این موضوع بهر‌ه‌برداری سیاسی خواهد کرد؟ خانم کلینتون چگونه ثابت خواهد کرد که مشکل سلامتی ندارد؟ آیا ممکن است خانم کلینتون از مبارزات انتخاباتی کنار بکشد؟
 
در دو ماه آینده نه فقط تکلیف رئیس جمهور آینده آمریکا، بلکه تکلیف آینده سیاسی خانم کلینتون هم روشن خواهد شد.

مرگ یک فرمانده بازنشسته سپاه پس از ۱۱ روز کما در حلب

سه‌شنبه 23 شهریور 1395 ساعت 03:36

این فرمانده سپاه روز ۹ شهریور در «حلب» از ناحیه سر مورد اصابت ترکش قرار گرفته و به کما رفته بود بنا بر گزارش‌ها از ایران، احمد غلامی از بنیانگذاران «لشکر ۱۰ سیدالشهدا» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از ۱۱ روز کما در حلب، درگذشته است.
 
خبرگزاری بسیج روز ۲۱ شهریور گزارش داده است این فرمانده سپاه روز ۹ شهریور در «حلب» از ناحیه سر مورد اصابت ترکش قرار گرفته و به کما رفته بود.
 
این خبرگزاری نوشته احمد غلامی پیش از مرگ، «چند روزی به علت همین عارضه در بیمارستانی در شهر حلب توسط دستگاه نفس می‌کشید.»
 
خبرگزاری بسیج از غلامی به عنوان «مستشار زبده نظامی» نام برده که به سوریه اعزام شده بود.
 
خبر قطعی درگذشت این فرمانده سپاه را سرتیپ علی نصیری، فرمانده سپاه «سیدالشهدا» سپاه استان تهران تائید کرده است.
 
احمد غلامی در سوریه «مسئولیت آموزش بخشی از نیروهای» حامی بشار اسد را برعهده داشت.
 
از این فرمانده سپاه به عنوان یکی از مؤسسان تیپ ۱۱۰ «خاتم الانبیاء» نام برده می‌شود که مدتی نیز فرماندهی این تیپ را برعهده داشته است.
 
معاونت عملیات نیروی زمینی سپاه آخرین مسئولیت او بوده که با همین سمت از این نهاد نظامی بازنشسته شد.
 
احمد غلامی پس از حسین همدانی، شفیع شفیعی، رضا فرزانه، داریوش درستی، اسماعیل حیدری، هادی کجباف و عبدالله اسکندری از جمله فرماندهان ارشد سپاه است که طی سال‌های اخیر در درگیری‌های سوریه کشته شده است.
 
سپاه پاسداران در این سال‌ها بارها اعلام کرده که حضور فرماندهان این نیرو در سوریه «مستشاری» است و جمهوری اسلامی به درخواست بشار اسد به این کشور نیرو اعزام کرده است.
 
از زمان حضور نیرو‌های نظامی ایران در این کشور، شماری از نیرو‌های عضو سپاه و بسیج کشته شده‌اند، اما تاکنون آمار دقیقی از تعداد آنها منتشر نشده است.
 
برخی افغان‌ها و پاکستانی‌های نیز تحت قالب گردان‌های «فاطمیون» و «زینبیون»، توسط ایران سازماندهی و برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند؛ در سال‌های اخیر پیکر ده‌ها تن از آنها در ایران تشیع و به خاک سپرده شده است.
 
ایران در کنار روسیه از مهم‌ترین حامیان بشار اسد به شمار می‌رود.

ماری با کاری؛ رونق بازار الکل در پاکستان.

سه‌شنبه 23 شهریور 1395 ساعت 03:35

ماری با کاری؛ رونق بازار الکل در پاکستان

تولید و مصرف الکل در جمهوری اسلامی پاکستان به سرعت در حال افزایش است. در کشوری که ۹۷ درصد جمعیت آن مسلمان‌اند این امر برای بسیاری تعجب‌آور است.

در دیگ‌های مسی قدیمی آبجوسازی ماری (Murree)، خانه آبجوسازی ملی پاکستان سالانه ۱۰ میلیون لیتر آبجو تولید می‌شود. این کارخانه با شعار تبلیغاتی "ماری با کاری" (Murree with a Curry!) یکی از پردرآمدترین کارخانه‌های این کشور است.

صدها تن ویسکی و جین در زیرزمین‌های مجهز به دستگاه‌های تهویه هوا به دور از آفتاب سوزان نگهداری می‌شوند.
فروش الکل در کشور مسلمان و چاینوش پاکستان به سرعت در حال گسترش است. و این در مورد همه نوشابه‌های الکلی صادق است، چه برای آبجویی که در ساختمان آجری کارخانه ماری، روبروی ستاد ارتش قدرتمند پاکستان در راولپندی تولید شده یا برای شرابی که مخفیانه در تاریکی اتاق خواب خانه‌ای جا افتاده.

برای کسانی که به اندازه کافی با جمهوری اسلامی پاکستان آشنا نیستند شاید این امر که الکل در کشوری که ۹۷ درصد جمعیت آن مسلمانند به شکل صنعتی و در مورد شرکت ماری به طور خاص، به شکل علنی تولید می‌شود، تعجب‌آور باشد.

تاریخچه تولید الکل در پاکستان

اما گرچه نوشیدن الکل بر مسلمانان پاکستانی نیز حرام است، باده‌نوشان پاکستانی از حق مصرف الکل اقلیت‌های اغلب مسیحی و هندوی این کشور استفاده می‌کنند. با وجود این‌ که تنها ۳ میلیون نفر از جمعیت پاکستان می‌توانند قانونی باده بنوشند، سه کارخانه آبجوسازی این کشور می‌بایست بی‌وقفه برای رفع آتش مشتاقان به شراب در این کشور کار کنند.

کارخانه آبجوسازی ماری در سال‌های دهه ۱۸۶۰ میلادی توسط بریتانیایی‌ها در پاکستان راه‌اندازی شد. ساختمان این کارخانه پیش از این یک بار از سوی معترضان مسلمان به آتش کشیده و سپس در دوره "پاکسازی اسلامی" در دهه ۷۰ میلادی برای مدتی تعطیل شد. این کارخانه اکنون توسط خانواده‌ای از پارسیان پاکستان اداره می‌شود.

آبجوسازی ماری اکنون با رشد سالیانه ۱۵ تا ۲۰ درصد به عنوان یکی از موفق‌ترین کارخانه‌های پاکستان، کشوری مسلمان که روزانه با خشونت‌های مذهبی روبروست، به سرعت در حال پیشرفت است.

صبیح‌الرحمان، یکی از مدیران این کارخانه می‌گوید: «کارخانه ما یک نهاد قانونی و یکی از بزرگ‌ترین مالیات‌پردازان پاکستان است. به همین جهت خطری ما را تهدید نمی‌کند.»

تولید داخلی کافی نیست

هر قوطی آبجوی ماری به قیمت ۳ دلار در بازار رسمی پاکستان به فروش می‌رسد. با توجه به این ‌که درآمد متوسط در پاکستان حدود ۱۳۰ دلار است در واقع اغلب خریداران محصولات این شرکت مسلمانان مرفه این کشورند که آماده شکستن قانون‌اند.

طاهر احمد، درمانگر اعتیاد با ابراز نگرانی از رشد اعتیاد به الکل در کشورش می‌گوید: «زندگی طبقه متوسط همچنان پیوند تنگاتنگی با مذهب دارد. اما وضع مالی مسلمانان طبقه مرفه جامعه روز به روز بهتر می‌شود. در بسیاری از این خانواده‌ها پذیرایی از مهمان با نوشیدنی‌های الکلی تبدیل به یک امر عادی شده است.»

با این حال تولید داخلی پاسخگوی تقاضای جمعیت باده‌نوش پاکستان نیست. یک کارمند گمرک که خواسته هویتش افشا نشود در مصاحبه با آژانس خبری فرانسه گفت: «بیشتر کالاهای قاچاق با کشتی‌های باربری و از راه دوبی وارد پاکستان می‌شود.»

قاچاقچیان می‌توانند با پرداخت پول به مقامات کانتینرهای کالاهای قاچاق را از مرز بگذرانند. برخی از دیپلمات‌ها هم بخشی از سهمیه قانونی خود را به دلال‌های بازار سیاه می‌فروشند. برخی از دلال‌ها می‌گویند، سفارت یکی از کشورهای آسیایی در اسلام‌آباد برای مدتی یک فروشگاه شراب باز کرده بود.

شراب خانگی یا بازار سیاه؟

قیمت‌ها در بازار سیاه چند برابر است. برای مثال یک شیشه جین کارخانه ماری به دو برابر قیمت بازار رسمی (۲۰ دلار) به فروش می‌رود. این در حالی است که فروشندگان بازار سیاه در بیشتر موارد محتویات این شیشه‌ها را رقیق می‌کنند.

اما بسیاری هم به دلیل کیفیت متغیر محصولات موجود در بازار سیاه به سراغ ساخت "شراب خانگی" رفته‌اند. حسن، یک شهروند پاکستانی برای این کار ده‌ها لیتر آب انگور می‌خرد و برای ساخت شراب خانگی آن را با شکر و مخمر مخلوط می‌کند. او می‌گوید: «فرایند بسیار ساده‌ای است. تنها موردی که اهمیت زیادی دارد رعایت بهداشت است. درست کردن و نوشیدن شرابی که خود آدم درست کرده با دوستان، سرگرمی لذت‌بخشی است.»

مجازات این سرگرمی هم البته در پاکستان۸۰ ضربه شلاق است. اما این مجازات هرگز اجرا نشده است.

فرمانده ملوانان آمریکایی بازداشت شده توسط سپاه: باید تشویق می شدم نه تنبیه

سه‌شنبه 23 شهریور 1395 ساعت 03:34

فرمانده دو شناور نظامی آمریکایی که زمستان گذشته به همراه ملوانان آنها توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در خلیج فارس بازداشت شد، عملکرد خود در آن حادثه را "شایان تقدیر" دانسته است.
 
وبسایت فارین پالیسی در گزارشی نوشته است که دیوید نارتکر فرمانده دو قایق‌ آمریکایی معتقد است که چون توانسته از برخورد با نیروهای سپاه پاسداران در آب های خلیج فارس جلوگیری و از نیروهای تحت فرمانش محافظت کند، باید تقدیر می شد، نه تنبیه.
 
گروهبان نارتکر گفته است که هنوز هم تاسف نمی‌خورد که چرا اجازه داد دو قایق تحت فرماندهی او درآبهای خلیج فارس به کنترل سپاه پاسداران درآید.
 
او که به خاطر آن ماجرا مورد تنبیه قرار گرفته، به فارین پلیسی گفته است که برای حفظ جان ملوانان و جلوگیری از یک جنگ در ۱۲ ژانویه امسال اجازه داد سپاه پاسداران، قایق‌های تحت فرماندهی او را توقیف کنند.
 
آقای نارتکر همچنین گفته است که می‌توانست به سوی طرف ایرانی شلیک کند، اما با این کار، قضیه به آنجا ختم نمی شد و در آن صورت، به احتمال زیاد او در دادگاه نظامی به اتهام سنگین تری مورد محاکمه قرار می‌گرفت.
 
قایق های تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دی ماه سال گذشته دو شناور ارتش آمریکا و سرنشین های آنها را در آب های ایران در نزدیکی جزیره فارسی بازداشت کردند. آمریکا اعلام کرد که نقص فنی یکی از قایق ها موجب انحراف از مسیر شده بود.
 
سپاه پاسداران در کمتر از ۲۴ ساعت با اعلام این که فرمانده این ملوانان به دلیل ورود بی اجازه به آب های ایران عذرخواهی کرده است، آنها را آزاد کرد.

نخست وزیر اسرائیل عید قربان را تبریک گفت

سه‌شنبه 23 شهریور 1395 ساعت 03:34

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، عید قربان را به مسلمانان اسرائیل و شهروندان دروز این کشور تبریک گفت.
 
آقای نتانیاهو در بیانیه ای که عصر روز یکشنبه، ۲۱ شهریور ماه، منتشر کرد گفت به مناسبت عید قربان تعطیلات را به شهروندان مسلمان و دروز تبریک می گوید و به آنها گفت: "کل عام و أنتم بخیر."
 
نخست وزیر اسرائیل گفت: "در این تعطیلات ما به ارزش هایی اهمیت می دهیم که یهودیت نیز آنها را مقدس می شمارد: ترس از خداوند، و خدمت به خانواده و دیگران. این یک نمونه دیگر در اسرائیل است که ما را در زندگی با هم متحد می کند."
 
مسلمان ها بر این باورند که ابراهیم فرزند ارشد خود اسماعیل، فرزند هاجر، را به محل قربانی برده بود؛ ولی یهودیان می گویند این اسحاق، فرزند سارا، بود که به محل قربانی برده شد.​
( تعداد کل: 372 )
   1       2       3       4       5       ...       75    >>