X
تبلیغات
رایتل

موبایل را در جیبتان نگذارید

جمعه 30 مهر 1395 ساعت 23:56

موبایل را کنار تخت خوابتان نگذارید؛ امواج موبایل سرطان زا است؛ لپ تاپ می تواند به عقیم شدن افراد منجر شود. این ها شنیده هایی است که شاید به گوش شما هم رسیده باشد، اما واقعا این گفته ها تا چه اندازه واقعی است، آیا امواج موبایل به بدن آسیب می زند؟ برای اطلاع از پاسخ این سئوال و سئوالات دیگر، گفتگوی ما با یک متخصص را دنبال کنید.
 
دکتر فرامرز امیری، متخصص مغز و اعصاب بیان کرد :
 
امواج موبایل ، امواج الکترومغناطیسی با قدرت کم هستند. برخی معتقد بودند این امواج باعث آسیب جدی به مغز می شود، اما صحت این نظریه ثابت نشد، چرا که شدت امواج الکترومغناطیسی آنقدر کم است که به مغز آسیبی وارد نمی کند.
 
برخی دیگر مطرح کردند این امواج باعث گرم شدن بافت مغز و آسیب بافتی می شود و این آسیب بافتی، مغز را درگیر بسیاری از بیماری های خطرناک از جمله سرطان می کند.
 
تا سال 2016 که در آن قرار داریم نتایج متناقض بوده است. برخی یافته ها که در مجلات معتبرهم چاپ شده است بر این مبنا بوده که گوشی موبایل هنگام استفاده بیش از 10 سال می تواند افزایش تومورهای مغزی را بالا ببرد، اما یک سری از بررسی های دیگر این موضوع را رد کردند.
 
در حال حاضر آژانس بین المللی تشعشعات، تاثیر موبایل و امواج موبایل را در گروه B دسته بندی می کند یعنی این اثرات هنوز ناشناخته است و هیچ مستندی در پشت این مباحث وجود ندارد که بصورت بالینی سبب افزایش بروز تومورهای خوش خیم و بدخیم شود.
 
همان طور که گفته شد سرطان زا بودن امواج موبایل تا به امروز اثبات نشده است، اما بطور کامل نمی توان گفت که بر روی انسان و عملکرد مغزش بی تاثیر است، زیرا سبب افزایش اختلال در کارکرد نسج مغز می شود.
 
یکی از مهم ترین این اختلال ها، سردردهای مقاوم به درمان است و در بیماران میگرنی باعث افزایش درد می شود. همچنین مشخص شده است استفاده بیش از اندازه تلفن های همراه باعث افسردگی ، اضطراب ، کاهش تمرکز و خطا در محاسبات می شود و به طور کلی قدرت تمرکز را از مغز می گیرد.
 
افراد برای آسیب کمتر مغز می توانند از هندزفری ها برای مکالمه استفاده کنند، چرا که هر چه فاصله امواج با بافت مغز بیشتر باشد، آسیب کمتری به مغز وارد می شود و خطر کاهش می یابد.
 
نکته قابل ذکر این است که افراد هنگام خواب به هیچ عنوان گوشی روشن را کنار سر خود قرار ندهند ، زمان هایی که به مدت طولانی با موبایل کار نداریم یا زمان هایی که خواب هستیم تلفن همراه را خاموش یا در حالت پرواز قرار دهیم.
 
آقایان حواسشان باشد تلفن همراه خود را هرگز در جیب جلوی شلوار خود قرار ندهند. این کار مردان را دچار اختلالات جنسی و حتی ناباروری می کند، زیرا اثبات شده است قسمت هایی که پوشش استخوانی ندارند، آسیب پذیری بیشتری نسبت به قسمت های دیگر بدن دارند .
 
استفاده از موبایل برای خانم های باردار مشکلی ایجاد نمی کند، ولی اگر این استفاده از حد مجاز بیشتر باشد، خطر آفرین خواهد بود، مثلا خانم های باردار دقت کنند اگر روزی که از موبایل بیشتر استفاده می کنند، دچار سردرد می شوند، یعنی امواج بیش از حد مجاز روی آنها تاثیر گذاشته و این ممکن است خطراتی هم برای جنین ایجاد کند. خانم های باردار حواسشان باشد که نباید آنقدر از موبایل استفاده نکنند که دچار سردرد، ناراحتی و یا بی خوابی شوند.
 
دکتر امیری در رابطه با مضرات استفاده زیاد از تبلت و موبایل توسط کودکان اظهار کرد: امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دیگر کودکان مانند قدیم به بازی های دسته جمعی و پرتحرک علاقه نشان نمی دهند و بیشتر وقت خود را پای تبلت ، موبایل و لپ تاپ می گذرانند.
 بلوغ زودرس ، پرخاشگری و درون گرایی سه آسیب جدی است که در کمین این گروه از کودکان است. اطلاعات نابجایی که از طریق شبکه های اجتماعی و ... در اختیار کودکان قرار می گیرد، آنها را درگیر بلوغ زودرس می کند. در اینجا فقط بلوغ جنسی مطرح نیست، بلکه از همه جهات کودک تحت تاثیر قرار می گیرد.
 
پرخاشگری ، اضطراب و تندی از ویژگی هایی است که امروزه در کودکان بسیار شاهد هستیم و همه اینها از استفاده های طولانی مدت و نابجا از تبلت ، موبایل و ... سرچشمه می گیرد.
 
در آخر، درون گرایی که در نسل جدید بسیار دیده می شود، جدی ترین خطری است که کودکان را تهدید می کند، چرا که باعث می شود کودکان رفتار اجتماعی ضعیف تری را از خود نشان دهند ، تحرکشان کمتر شود و افزایش وزن در کودکان بیشتر گردد.
 
والدین باید دقت داشته باشند که نباید کودکان را به طور کلی از استفاده از تکنولوژی منع کنند، چرا که این دیدگاه در این عصر کاملا ناصحیح است. فقط باید روش درست استفاده کردن از تکنولوژی را به کودک خود بیاموزند.

پیام جادوگر برای نویدکیا

جمعه 30 مهر 1395 ساعت 23:56

 علی کریمی پیامی برای محرم نویدکیا منتشر کرد.
 
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ محرم نویدکیا، کاپیتان باتجربه سپاهان اخیرا تصمیم به خداحافظی گرفته‌است. با اینکه این تصمیم او در بازی مقابل ذوب‌آهن عملی نشد. اما انگار تصمیمش جدی است. در همین رابطه علی کریمی پیام زیر را در صفحه اینستاگرامش برای محرم منتشر کرد.

قتل پدر پس از ازدواج دوم

جمعه 30 مهر 1395 ساعت 23:55

پسر جوان که حدود سه سال قبل پدرش را پس از ازدواج دوم به قتل رسانده   و از شهرستان گریخته بود، با ردیابی‌های پلیسی در یکی از محله‌های تهران دستگیر شد.
به گزارش خبرنگار جنایی «ایران»، رسیدگی به این پرونده از سه سال قبل و به دنبال اعلام قتل مرد میانسالی در خانه‌اش به پلیس آغاز شد. تیم بررسی صحنه جرم با حضور در محل حادثه- خانه‌ای در یکی از شهرستان‌های استان مرکزی- با جسد خونین مرد میانسال درآشپزخانه روبه‌رو شدند.
همسر این مرد که موضوع را به پلیس گزارش کرده بود در تحقیقات گفت: «من زن دوم شوهرم هستم. او زن و بچه داشت و مدعی بود که از زندگی‌اش راضی نیست به همین خاطربا هم ازدواج کردیم. امروز پسرش ایمان که به دیدن شوهرم آمده بود به طبقه دوم خانه رفت تا با پدرش صحبت کند. دقایقی بعد صدای جر و بحث آنها را شنیدم اما مداخله نکردم. لحظاتی بعد، زمانی که دیگر صدایی نشنیدم خودم را به طبقه دوم رساندم که درکمال تعجب با جسد همسرم مواجه شدم. ایمان هم بعد از قتل متواری شد.» باتوجه به این اظهارات، دستور بازداشت ایمان صادر شد اما پسر جوان از شهرگریخته و به محل نامعلومی رفته بود. با گذشت حدود سه سال از این جنایت در حالی که تحقیقات برای دستگیری متهم فراری ادامه داشت، کارآگاهان جنایی استان مرکزی رد ایمان را در تهران زدند و برای دستگیری‌اش راهی تهران شده و شامگاه شنبه متهم را به دام انداختند.متهم به قتل صبح دیروز در مقابل بازپرس مدیر روستا ایستاد و به تشریح جزئیات قتل پدرش پرداخت:« چند سال قبل با دخالت‌های مادربزرگم؛ پدرم دوباره ازدواج کرد. این درحالی بود که مادرم با تمام کم و کاستی‌های زندگی پدرم ساخته بود. بعد از آمدن همسر جدید؛ پدرم با رفتاری بسیار بد، مادرم را از خانه بیرون کرد. من که از این وضعیت بشدت ناراحت وعصبانی بودم روز حادثه به سراغ پدرم رفتم تا از او بخواهم که اجازه دهد مادرم به سر زندگی‌اش برگردد. اما باهم جر و بحث‌مان شد و پدرم چاقویی را از داخل آشپزخانه برداشت و به سمت من حمله کرد. چاقو به دستم خورد و من که اوضاع را مناسب ندیدم به سمت در خروجی رفتم. او به خیال اینکه من فرار کرده‌ام چاقو را روی سینک آشپزخانه گذاشت. من با دیدن برق چاقو ناگهان به طرف آن رفته و چاقو را برداشتم و ضربه‌ای به قلب پدرم زدم. چون می‌دانستم پدرم مرده و به اتهام قتل بازداشت می‌شوم به تهران آمدم و زندگی مخفیانه‌ای آغاز کردم تااینکه دستگیر شدم. البته ازقتل پدرم بشدت پشیمانم و دراین مدت همواره عذاب وجدان داشتم.»از آنجا که جنایت در شهر دیگری رخ داده بود، به دستور بازپرس شعبه ششم دادسرای جنایی تهران متهم جوان به استان مرکزی منتقل شد تا تحت بازجویی‌های تکمیلی قرارگیرد.

کارآگاه بازی زنی برای افشای خیانت شوهر

جمعه 30 مهر 1395 ساعت 23:55

روزنامه ایران :سمیرا از همکلاسی قدیمی‌اش «نرگس» خواست مرخصی بگیرد تا شوهرش را تعقیب کند. یک ساعت بعد دوستش تماس گرفت و خبر داد؛ همسرش با ماشین وارد پارکینگ خانه‌ای در تهران شده است
 
نه چهره‌اش شبیه کارآگاهان تلویزیونی بود و نه لباس پوشیدنش به شخصیت‌های داستان‌های آگاتاکریستی می‌ماند. با این‌حال بعد از چند ماه تعقیب و گریز توانسته بود دست همسرش را رو کند.

«سمیرا» زنی 39 ساله بود که چندان پرحرف هم به نظر نمی‌رسید. او مقابل قاضی شعبه 268 دادگاه خانواده نشسته بود تابه پرونده‌اش رسیدگی شود. با آنکه از همسرش دلخور و عصبانی بود، اما باز هم دادخواست طلاق نداده و تنها به‌دنبال مطالبه نفقه و مهریه‌اش بود، شاید به‌این امید که همسر خیانتکار را به خانه بازگرداند.

آنها 20‌ سال پیش با هم ازدواج کردند، اما تا سه سال پیش مورد مشکوکی در رابطه با همسرش ندیده بود. تربیت سنتی آنها ایجاب می‌کرد که مرد نان آور خانه باشد و زن هم در خانه کار کند. برای همین همیشه سعی می‌کرد شوهرش را سین جیم نکند. سه سال پیش بود که یک زن مانتویی که موهای سرش از زیر روسری بیرون زده بود را در شرکت شوهرش دید. آن روز وقتی درباره علت حضور آن زن پرسید، همسرش قانعش کرد که او فقط یک همکار است. اما پسر کوچک‌شان- طوری که پدر متوجه نشود- به مادرش گفت؛ خودش دیده که آنها بعضی وقت‌ها با هم ناهار می‌خورند. سمیرا با شنیدن این حرف دلش ریخته بود، بغض کرده‌بود، اما موضوع را به‌روی خودش نیاورده بود.

چند ماه بعد شوهرش ورشکست شد و در شرکت را بست. برای یک مرد خوب نبود بیکار بماند، پس پدر سمیرا کمک کرد یک مغازه بلور فروشی بازکند، اما باز هم سر و کله آن زن پیدا شد. تنها توضیحی هم که شوهرش داد نیاز به یک آدم مطمئن برای امور فروشندگی بود. هنوز یک سال نگذشته بود که مغازه‌هم تعطیل شد و همسر سمیرا رفت دنبال تحصیل. با این حال سمیرا ته دلش خوشحال بود چرا که امید داشت پای آن زن هم از زندگی‌اش بریده شود، برای همین از ادامه تحصیل شوهرش حمایت کرد. خرج خانه هم از محل درآمد اجاره آپارتمانی که در شمال شهر داشتند تأمین می‌شد. اما چندی بعد تلفن‌های گاه و بیگاه، مکالمات و چت‌کردن‌های طولانی شوهرش دوباره شک او را برانگیخت، حتی یکبار سعی کرد مخفیانه گوشی‌همسرش را بررسی کند، اما رمزگذاری مانع از دسترسی او به اطلاعات گوشی شد. با این حال شوهرش آن روز هم به شکلی موضوع را فیصله داد.

یک سال از تحصیل همسرش گذشته بود که مسافرت‌های کاری او شروع شد. سمیرا هم اعتراضی نداشت به‌همین خاطر خودش را مشغول مراقبت از فرزندان‌شان کرده ‌بود. اما وقتی تعداد مسافرت‌های همسرش زیادتر از حد معقول شد یا وقتی می‌دید پس از بازگشت همچنان لباس‌های او مثل روز اول اتوکشیده و تمیز است به موضوع مشکوک شد. یک روز با همکلاسی‌های شوهرش تماس گرفت تا ته و توی ماجرا را درآورد، گرچه حرفی که شنید برایش خوشایند نبود، با این حال سعی کرد به بخش منفی قضیه فکر نکند. مدتی بعد فکری به خاطر سمیرا رسید و در نخستین مسافرت شوهرش به شمال کشور کیلومتر ماشین را مخفیانه یادداشت‌کرد. پس از بازگشت همسرش نیز کیلومتر را دید؛ نتیجه نشان می‌داد که خودرو طی سه روز فقط حدود 60 کیلومتر حرکت کرده است. این بارهم اعتراضش راه به جایی نبرد و همسرش خرابی ماشین را در میانه راه بهانه کرد.

بنابراین در سفر بعدی، سمیرا از همکلاسی قدیمی‌اش «نرگس» خواست مرخصی بگیرد تا شوهرش را تعقیب کند. یک ساعت بعد دوستش تماس گرفت و خبر داد؛ همسرش با ماشین وارد پارکینگ خانه‌ای در تهران شده است با شنیدن این حرف انگار که آب‌یخ روی سر سمیرا ریخته باشند همانجا دوباره دلش ریخت. نفس‌اش بند آمد و برای نخستین بار بلند بلند گریه کرد. در آن لحظه پسر بزرگترش نزدیک شد، مادرش را بوسید و اعتراف کرد از دو سال پیش که رمز گوشی پدر را پیدا کرده، می‌دانسته او با زن جوانی رابطه دارد و حتی از عکس‌های گوشی هم یک نسخه برای خودش کپی کرده بود. پسرش حتی گفت: «یادتان هست، یک روز سر ناهار از شما پرسیدم: پدر یکی از دوستانم با زنی ارتباط دارد، به‌نظر شما دوستم باید چه کار کند؟ و شما جواب دادید بهتر است دوستت این راز را در دل نگه دارد چون زندگی آن خانواده از هم خواهد پاشید...!» سمیرا با شنیدن این حرف پسرش را بغل کرده و به گریه افتاد. بعدهم یک تاکسی دربستی گرفت و خودش را به در خانه‌ای رساند که نرگس آدرس آنجا را داده بود. آنها به بهانه‌ای داخل مجتمع شدند اما هر چه در آپارتمان را کوبیدند کسی در را باز نکرد. همسایه‌ها به‌خاطر سر و صدا جمع شدند و پچ‌پچ کردند. قبل از آنکه سمیرا و نرگس آنجا را ترک کنند، پیرزنی دست سمیرا را کشید و در گوشش گفت: «یک آقایی که می‌گویند پزشک است، اینجا را از یک سال قبل اجاره کرده و با خانمش همین جا زندگی می‌کند...»

حالا از آن روز بیشتر از شش ماه می‌گذرد. همان روزی که سمیرا بی‌هیچ نتیجه‌ای به خانه برگشت. همان شبی که همسرش به خانه برگشت و باز هم همه چیز را انکار کرد. اما وقتی عکس‌های دو نفره با همسر موقتش را دید، شروع به فحاشی کرد، آینه یادگاری عروسی را به کوچه پرت کرد و با مشت و لگد به جان سمیرا افتاد.

همان شب هم مسواک و حوله‌اش را برداشت و رفت و دیگر هم نیامد! سمیرا هم با تنی کبود راه دادگاه را پیش گرفت تا ببیند چطور می‌تواند کلاف از هم گسیخته زندگی‌اش را دوباره جمع و جور کند.
در آن صبح پاییزی، «سمیرا» ؛ مادر دو پسر نوجوان مقابل قاضی «حسن عموزادی» نشست تا بلکه بتواند به بهانه نپرداختن نفقه یا مهریه 14 سکه طلا، پدر بچه‌ها را به خانه برگرداند یا شاید بتواند شوهرش را راضی به باطل کردن ازدواج موقت کند. اما...

"بعد از انتخاب یک کاندیدا امکان رد صلاحیت او وجود ندارد".

جمعه 30 مهر 1395 ساعت 23:55

با رأی موافق ۱۵۱ نماینده مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان نمی‌تواند پس از انتخابات صلاحیت منتخبان را رد کند. این استفساریه که پیشتر از سوی شورای نگهبان رد شده بود، با اصلاحاتی مجددا تصویب شد.

مجلس شورای اسلامی در جلسه روز یک‌شنبه (۲۵ مهر/ ۱۶ اکتبر) با اکثریت آرا استفساریه‌ای را تصویب کرد که از طرف شورای نگهبان رد شده و مورد اصلاح مجلس قرار گرفته بود.

بر اساس این استفساریه شورای نگهبان نمی‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات در هر حوزه، صلاحیت منتخبان را رد کرده و آرای آنها را باطل کند. چنانچه مدارک جدیدی درباره یکی از منتخبان به شورای نگهبان رسیده باشد، شورای نگهبان موظف است ظرف ۲۰ روز این مدارک را بررسی و نظر نهایی خود را درباره آن منتخب اعلام کند.

بر اساس این طرح پس از تمام شدن مهلت ۲۰ روزه دیگر شورای نگهبان نمی‌تواند صلاحیت نامزدی را که انتخاب شده رد کند. نمایندگان مجلس با ۱۵۱ رأی موافق، ۶۶ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر، با این استفساریه موافقت کردند.

این استفساریه پیشتر به دلیل "وجود ابهام در آن" از سوی شورای نگهبان رد شده بود اما به گفته علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، کمیسیون شوراها در بررسی مجدد این استفساریه "ابهام" را رفع کرد.

بیشتر بخوانید: "حذف مینو خالقی از مجلس دهم با ابلاغیه خامنه‌ای"

علی مطهری همچنین افزوده: «شورای نگهبان می‌تواند درباره صحت انتخابات یک حوزه اظهار نظر کند و طبیعتا بعد از انتخاب یک کاندیدا به وسیله مردم امکان رد صلاحیت وجود ندارد و اگر مدرک جدیدی هم پیدا شده باشد، طبق ماده ۳۰ قانون آئین‌نامه داخلی باید به مجلس ارسال شود تا در زمان بررسی اعتبارنامه‌ها به آن رسیدگی شود.»

در متن این مصوبه آمده است: «پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت ۲۰ روزه مذکور درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه، این شورا نمی‌تواند اظهار نظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد، این مدارک طبق ماده ۳۰ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.»

مطهری تاکید کرده که اصلاحات اعمال شده در این استفساریه با حضور نماینده شورای نگهبان در کمیسیون شوراها انجام شده و اگر با وجود این باز هم شورای نگهبان مصوبه را رد کند، این مصوبه برای تصمیم‌گیری نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد رفت.

احتمال ورود مینو خالقی به مجلس

ایده اولیه این استفساریه به زمانی برمی‌گردد که مینو خالقی، نماینده منتخب مردم اصفهان، از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد. پس از اعتراض به این شورا مبنی بر اینکه پس از تایید صحت انتخابات نمی‌توان منتخبی را رد صلاحیت کرد، اعضای شورای نگهبان مدعی شدند که مدارکی دال بر صلاحیت نداشتن مینو خالقی پس از انتخابات به دستشان رسیده است.

Iran Minoo Khaleghi (ilna)

مینو خالقی، منتخب اول مردم اصفهان که از ورود به مجلس باز ماند

در نهایت نیز با دخالت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پرونده مینو خالقی بسته و او از راه یافتن به مجلس محروم شد.

نمایندگان مجلس اما بیکار نماندند و استفساریه‌ای را تنظیم کردند که در آن پرسیده شده بود: «آیا پس از رای سالم مردم به یک منتخب، شورای نگهبان می تواند صلاحیت او را بعد از تایید صلاحیت رد کند و به این وسیله آرای او را باطل کند؟»

پاسخ کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به این سئوال منفی بود، بنابراین نمایندگان مجلس در تاریخ ۲۷ مرداد با رای خود این پاسخ را تایید کردند.

این طرح پس از تصویب در مجلس برای تایید نهایی به شورای نگهبان رفت اما این شورا در  شهریور امسال (۱۳۹۵) آن را رد کرد. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، درباره علت رد شدن این طرح گفته بود: «اعضای شورای نگهبان به دلیل محدود کردن اختیارات شورای نگهبان طرح را مغایر اصل ۹۹ قانون اساسی شناختند.»

بیشتر بخوانید: علی مطهری: وزیر کشور به خاطر کوتاهی در پرونده مینو خالقی باید استیضاح شود

در نتیجه این طرح دوباره به مجلس برگشت و در کمیسیون‌های مربوط مورد بررسی مجدد قرار گرفت.

علی مطهری درباره اینکه آیا با تصویب این طرح زمینه ورود مینو خالقی به مجلس فراهم می شود یا خیر؟ گفته: «البته این مصوبه ناظر به آینده است و صرفا به خاطر موضوع خانم خالقی نیست ولی احتمالا مشکل ایشان را هم حل می‌کند.»

به گفته مطهری استفساریه می‌تواند عطف به ماسبق شود چرا که قانونگذاری جدید به حساب نمی‌آید و تنها برداشت جدیدی از همان قانون قبلی است.

با این توضیحات و در صورت تایید شورای نگهبان، احتمال ورود مینو خالقی، منتخب اول مردم اصفهان، به مجلس شورای اسلامی وجود دارد.

( تعداد کل: 613 )
   1       2       3       4       5       ...       123    >>